Друк

У Світлий понеділок Предстоятель Київського Патріархату відвідав Михайлівський Золотоверхий монастир

у .

9 квітня 2018 року, у Світлий понеділок, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, Священноархимандрит Києво-Михайлівського Золотоверхого монастиря, звершив Божественну літургію у головному храмі обителі - Михайлівському соборі.

Його Святості співслужили: Патріарший намісник митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній; керуючий справами Київської Патріархії, намісник Михайлівського Золотоверхого монастиря архієпископ Вишгородський Агапіт; вікарій Київської єпархії архієпископ Богуславський Олександр; вікарій Київської єпархії єпископ Васильківський Лаврентій; єпископ Іоан (Швець), єпископ Адріан (Кулик), намісник Свято-Феодосіївського монастиря м. Києва архимандрит Макарій (Папіш); братія монастиря та викладачі КПБА у священному сані, запрошене духовенство.

На запричасному стиху проповідував насельник монастиря ігумен Олексій (Остапенко).

Наприкінці літургії Святійший Владика звернувся до пастви з повчальним словом, у якому, розмірковуючи над подією Воскресіння Христового, закликав вірян пам'ятати про те, що добро завжди перемагає зло, а правда завжди перемагає неправду. Цю істину засвідчило Воскресіння Ісуса Христа.

"Дорогі браття і сестри! Кожного року Церква згадує страждання Господа Ісуса Христа, Його смерть, погребіння і Воскресіння. Для чого? Христос постраждав один раз, і воскрес один раз. А Церква, кожного року, нагадує про розп’яття Ісуса Христа, Його страждання, смерть і воскресіння. Випадково це вона робить, чи не випадково? Не випадково. А для чого? Для того, щоб нам нагадувати кожного разу - дивіться, браття і сестри, страждання, зло, неправда – не перемагають".

Предстоятель навів приклади в історії Церкви, коли здавалось, що зло майже перемогло добро, але у кінцевому результаті правда і добро завжди перемагали зло і неправду, бо Бог - Всесильний і Христос - Шлях, Істина і Життя - Він Воскрес!

"Візьміть з самого початку апостолів. Дванадцять апостолів, порівняно з міліардами людей – це ніщо. А хто переміг світ своїм ученням? Філософи, вчені, імператори, можновладці? Не вони перемогли, а перемогли ці дванадцять апостолів. А чим же вони перемогли, своїм словом? А вони ж, деякі з них, взагалі були неосвічені. А чому ж їх слово мало таку силу? А тому, що воно супроводжувалось Божественною силою, тобто чудесами. Ось згадайте, що перше зробив апостол Петро? Коли виходив з храму і одна вбога людина просила у нього грошей. А апостол каже: "Грошей немає. А те, що маю – даю. Встань і йди". Так ось скажіть, оцей каліка повірить апостолу Петру? Безумовно повірить. Бо той володів такою силою, якою не володіли ні філософи, ні царі, ніхто. А він сазав: "Встань і йди". І це не один апостол Петро. Так всі апостоли проповідь свою про воскреслого Ісуса Христа супроводжували чудесами. І тому перемагали.

Візьміть період мучеників, коли гоніння було на Церкву Христову. Чому слабкі жінки, діти, наприклад діти мучениці Софії – Віра, Надія і Любов, перемагали мучителів? Діти устояли проти страждань. Яким чином? А устояли, бо Господь допомагав. І коли подивишся на опис страждань всіх мучеників, бачиш, що там була присутня Божественна сила, вона перемагала.

А взяти період єресей, боротьби за правду. За яку правду? Правду про Бога. Хто Він, Бог? Хто Ісус Христос – Син Божий чи творіння? Бо дуже розумні, освічені єпископи вчили про Ісуса Христа, що Він є творіння. Не Творець, не рівний Богу Отцю, а створений так, як всі ми. І цю неправду говорили про Сина Божого. І боротьба була жорстока. На бік єретиків ставали імператори, влада. Але де ці єретики? Померли і вчення їх померло. А перемогла правда.

Візьмемо інший період, коли явились подвижники, чернецтво. Що це за період в історії? Це коли почалась боротьба християнина з самим собою. Бо в середині сидить Адамів гріх і диявол навіває гріховні думки, і слова, і діла. І протистояти проти цієї навали зла і неправди, дуже тяжко! Але подвижники перемагали! Своєю силою? Не своєю. Божественною силою" - сказав у проповіді Патріарх.

Святійший наголосив, що благодать Божа, як діяла у минулому, так і діє зараз. Бог, правда, добро - завжди перемагають! Патріарх нагадав події ХХ-го століття та зупинився на сьогоденні, коли проти України триває збройна російська агресія.

"І так, коли подивишся на життя минуле, то повертаєшся до сьогодення. А зараз припинилось все? Припинилась боротьба добра і зла, правди і неправди? Не припинилась. Ось візьміть ви ХХ століття. Ми були свідками, не всі правда, а багато хто. Свідками того, яка жорстока була боротьба безбожного атеїзму з Церквою. Мало того, що храми всі зруйнували, духовенство або розстріляли, або в Сибір відправили. І Церква ніби була переможена. А закінчилося чим? Закінчилось тим, що Церква торжествує, а безбожники, де ж ваша сила? Ви ж вважали, що ви такі всемогутні, казали що Бога немає. А виявилося, що вас немає, а Бог є, і перемагає.

І зараз в Україні що відбувається? Боротьба та ж сама. Оця агресія, яка виникла на сході - Крим забрали, частину Донбасу захопили. І йде боротьба. Ця неправда триває, причому неправда йде від християн. Бо агресор же християнин, та ще й православний, а діє через нього диявол. Той же диявол, який діяв протягом всієї історії. Так хто у цій боротьбі переможе? Диявол переможе, Путін переможе? Неправда. Ніколи. Тому, що Христос воскрес. Переміг смерть, переміг неправду, переміг гріх. І тому перемога – за нами, бо з нами Бог, з нами правда. Не ми ж на Росію напали, а Росія на нас. Чиї танки по нашій землі їздять? Російські танки. Війська чиї, зброя чиї? Російська. А вони кажуть: "ні – це не російські, це українці самі з собою воюють, а ми тільки спостерігаємо". Є тут хоч якась правда? Немає. А якщо немає правди, а діє неправда, то може вона перемогти? Не може. Тому ми і переконані, що перемога, рано чи пізно, буде наша, бо з нами Бог. І в цьому, дорогі браття і сестри, утверджує нас Воскресіння Христове. Бо воно перемогло смерть, перемогло неправду і всяке зло" – наголосив Святійший Патріарх Філарет.

"Ось для цього Церква і святкує Воскресіння Христове, як перемогу Бога над всяким злом. Воскресіння утверджує у нас віру - віру в добро, віру в Бога, віру у вічне життя і віру у блаженство. Тому ми і радіємо, часто не розуміючи чого радіємо. А радіємо, тому що сама природа наштовхує нас на те, щоб ми раділи від того, що Господь з нами, виявляє свою безмежну любов, перемагає і допомагає нам. І нехай Господь Ісус Христос допоможе нам, по-перше, перемогти у цій війні, а головне, щоб Господь дав нам вічне блаженне життя. Бо земне все проходить, а вічне залишаєтья назавжди. Богу нашому слава навіки віків. Христос Воскрес!" – завершив повчальне слово Святійший владика.

Урочисте богослужіння завершилося хресним ходом навколо собору з окропленням святою водою, читанням Євангелія та уставним многоліттям.

Після богослужіння Предстоятель Київського Патріархату поспілкувався з представниками ЗМІ.

Джерело

Поширити у соцмережах: